Helena Fuchsová, rozená Helena Dziurová (3. června 1965 v Táboře) je bývalá česká sportovkyně-atletka, běžkyně, která se nejvíce proslavila na tratích v běhu na 400 a 800 metrů. Závodila za PSK Olymp Praha.

13. Září 2017
HESU KEMP
Sportovní kemp HESU podzim: 19. - 22. 10. 2017Čt, Říj 19, 201715:00  Ne, Říj ...

17. Července 2017
NĚCO MÁLO O MĚ NAPSALI
Helena FuchsováTOPICS:Helena Fuchsová; POSTED BY: ROSDAN NOVEMBER 3, 2015 ...

20. Května 2017
PAŘÍŽ MS V HOKEJI 2017/FOTKY
pár fotek z MS 2017 -neskutečný zážitek,  rozhodčí se stali mými přáteli , ...

3. Března 2017
VÝSTAVA V GALERII U ZLATÉHO KOHOUTA
VÝSTAVA GALERIE  U ZLATÉHO KOHOUTA 5.3. OD 17.00 2017 VYSTAVUJI ZDE 3 OBRAZY  ...

27. Ledna 2017
GAIA CERVIKEL
moje kamarádka je z Turecka, z Istanbulu a pravidelně navštěvuje na ...

20. Prosince 2016
HESU KEMP SUŠICE
   HESU KEMP V SUŠICI ŘÍJEN 2016     ...

14. Října 2016
POHÁDKA PRO EMU
 FILM  POHÁDKA PRO EMU A ZDE JE KLIP OD MICHALA HRŮZY     Michal ...

7. Dubna 2016
HOST DO DOMU
„Práce pošťačky mě bavila,“ říká olympionička Helena Fuchsová. „Být na vzduchu ...

3. Února 2016
BASKETBALOVÉ NADĚJE
 Opět pro vás máme foto pozdravy z Kempu basketbalových nadějí. Tentokrát pro ...

15. Října 2015
ČTI DOMA WWW.CTIDOMA.CZ
Sport mi dal vůli vstát a pokračovat, když jsem padla na hubu,“ rozhovor s ...

19. Června 2015
Jiří Novotný
Atletické tréninky s Helenou Fuchsovou 

2. Dubna 2015
Trénink Tadeáš Hejda
Trénink s tadeášem Hejdou   https://youtu.be/bQKyhA5-N78

26. Září 2014
DOVOLENÁ -OSTROV GOZO
DOVOLENÁ NA GOZU BYLA FANTASTICKÁ A ZDE JE PÁR INFORMACÍ O OSTROVĚ Gozo, ...

3. Července 2014
Triatlon ME Rakousko
http://www.youtube.com/watch?v=Aq_pQFzrcN4&feature=em-upload_owner   ...

26. Prosince 2012
Pachelbel Canon in D Major fantastic version, classical music ...
    Nádherná skladba pro Vás k poslechu. Tato skladbu mám moc ...

27. Února 2014
VÝŽIVA PODLE 5 PRVKŮ
PĚT ELEMENTŮ Energetický kruh života a prevence zdraví, podle tradiční čínské ...

8. Října 2013
HRUDNÍ A BEDERNÍ PÁTEŘ A SOUVISLOSTI S BOLESTMI
HRUDNÍ PÁTEŘ A SOUVISLOSTI BOLESTÍ   Obratel TH 1 -- bolesti brnění v ...

25. Září 2013
KRČNÍ PÁTEŘ
  KAŽDÝ DEN ZDE NAPÍŠI SOUVISLOTI NEMOCÍ U KRČNÍ , HRUDNÍ A BEDERNÍ PÁTEŘE    ...

30. Března 2013
GAIA -HOME DESIGN
MĚLA JSEM TU ČEST POMOCI JEDNÉ ZAJÍMAVÉ ŽENĚ, KTERÁ JE ZNÁMÁ JAKO HOME ...

14. Března 2013
ANALOGIE ANEB OBDOBY V ČÁSTECH TĚLA
ANALOGIE NEBOLI OBDOBY V ČÁSTECH TĚLA   ORGÁNY MAJÍ ANALOGICKÉ ...

24. Března 2012
Kyselé prostředí v organismu
« zpět Jak udržet kyselé a zásadité látky v těle v rovnováze POKUD NEJSI ...

24. Března 2012
Posturální a fázicky systém
vztah posturáiního a fázického systému Důsledky svalové nerovnováhy - kloubní ...

 • Titulní strana
 • Biografie
 • Týdeník
 • Služby
 • Galerie
 • Partneři
 • E-shop
 • Objednejte se
 • Kontakty
 • Cesta: HF » Týdeník » 12/2012 » «zpět

 • 3/2011
 • 4/2011
 • 10/2011
 • 3/2012
 • 12/2012
 • 12/13/2012
 • 2/2013
 • 3/2013
 • 4/2013
 • 5/2013
 • 6/2013
 • 7/2013
 • 1/1/2014
 • 3Ú2014
 • 4/2014
 • 5/2014
 • 6/2014
 • 2/2015
 • 3/2015
 • 4/2015
 • 5/2015
 • 3/2016
 • 1/2017
 • 12/2012

  S BYLINKAMI SE VELMI KAMARÁDÍM,MÁM JE RÁDA, PĚSTUJI SI JE NA ZAHRADĚ, DĚLÁM SI Z NICH VÝTAŽKY NA MASÁŽNÍ OLEJE A ČAJE NEBO KOUPEL. 

  ZDE JE NĚCO O NICH. 

   

   

   MÁTA PEPRNÁ

  Mátu pěstovali již staří Egypťané. Hlavní účinek této rostliny se projevuje na trávicím traktu, protože máta působí na uvolnění křečí hladkého svalstva trávicí trubice (spasmolytikum) a desinfikuje (zbavuje choroboplodných zárodků). Máta je vhodný prostředek při rozmanitých projevech problematického trávení. Uleví při nadýmání, při nedostatečném vylučování žluči (jako pomocný prostředek se podává při žlučových kamíncích), při křečích v trávicí trubici, při nechutenství. Známý je účinek mentholu na povzbuzení centrální nervové soustavy. Tiší bolest při menstruaci. Odstraňuje bolesti hlavy a zvonění v uších. Využívá se také hojně v aromaterapii

   

   HEŘMÁNEK

   Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. Preventivně lze heřmánek používat při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy). Heřmánek příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně. Pomáhá při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů jako jsou streptokoky nebo stafylokoky. Bylinka je vhodná při angíně či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu (jako kloktadloV Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek a prostředek proti bolestem hlavy.

   

   MATEŘÍDOUŠKA


  Mateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Skvěle působí při suchém kašli. Velice vhodná je při potížích s trávením spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Je doporučována také při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii.

   

   MEDUŇKA


  Meduňka pomáhá odstranit pocity strachu a mírné úzkosti, dobře působí při stavech nervové vyčerpanosti, nespavosti a lehkých depresivních náladách. Zmírňuje také žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové účinky a předchází nadýmání. Meduňka příznivě působí při bušení srdce a srdeční arytmii. 

   

   Aloe vera je bohatá na protizánětlivé látky. Obsahuje gumovitou hmotu, která kůži změkčuje, a složku, jež pomáhá zmírňovat bolest a otoky. Obsahuje také látku, která zmírňuje svědění. Tato rostlinka patřící mezi sukulenty působí i na krevní vlásečnice. Ty se rozšiřují, lépe v nich proudí krev a rány se lépe hojí. A aby toho nebylo málo, ničí některé bakterie.

  Na co pomáhá - příznivě působí na poškozenou kůži, hlavně při lehčích popáleninách a menších ranách. Také zmírňuje bolesti a svědění při pásovém oparu a pomáhá při léčbě bradavic. Gel z aloe se také používá při léčení zánětlivých kožních projevů při lupénce.

  Echinacea je považována za přírodní antibiotikum a prostředek proti infekci. Pomáhá ničit viry i bakterie v těle. Protože stimuluje imunitu, s úspěchem se používá nejenom jako prevence chřipky, ale i při léčení kožních onemocnění spojených se sníženou obranyschopností. Urychluje také hojení povrchových ran a kožních zánětů.

  Na co pomáhá - je vhodná na všechny druhy oparů, ale i na lupénku. Její šťáva podporuje léčbu "nežitů", různých abscesů, exemů a popálenin.

  Heřmánek má uklidňující účinek. Jeho protizánětlivý, protikřečový a protiinfekční účinek dokáže prospět celému tělu zevnitř i zvenčí. Při zevním použití pomáhá zmírňovat kožní záněty. Obsahuje antibakteriální složky

   Na co pomáhá - urychluje léčbu kožních infekcí. Heřmánkový obklad stačí i na lehčí popáleniny. Čaj přináší úlevu při léčení aft v ústech. Heřmánková koupel krásně uvolňuje, ale také prospívá vysušené a svědící kůži spálené sluncem.

  Měsíček lékařský léčivé působení měsíčku se přisuzuje působení fytoncidů, rostlinných antibiotik, která zasahují proti bakteriím a plísním. Kůži zklidňuje, léčí záněty a také podporuje tvorbu nových tkání. Nejznámějším přípravkem s obsahem měsíčku je měsíčková mast.

  Na co pomáhá - zevně se měsíček používá na špatně se hojící rány, záněty kůže, spáleniny, vyrážky,a dokonce i bércové vředy. Pomáhá při proleženinách, odřeninách a poškození kůže způsobeném ozařováním nebo sluněním. Je dobrý na popraskané rty, zmírňuje akné a léčí prsní bradavky popraskané při kojení.

  Pupalka - za studena lisovaný olej ze semen pupalky dvouleté obsahuje nenasycené mastné kyseliny a také vitamín E, který působí příznivě na cévy, zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů a zvyšuje elasticitu a hebkost pokožky. Utišuje svědění, léčí záněty a má také hojivé účinky.

  Na co pomáhá - působí příznivě na různé druhy ekzémů, hlavně však na rozsáhlé popáleniny či proleženiny. Kromě ekzémů dokáže pupalkový olej udržet na uzdě i lupénku. Pomáhá i u těžších případů akné: vyčistí pleť a zmírňuje záněty.

  Tea tree - jednička v boji s kožními infekcemi se nejčastěji prodává ve formě oleje, krému nebo gelu vyrobených z listů australské rostliny malaleuka, které se říká také australský čajovník nebo tea tree. Užívá se lokálně k léčení infekčních onemocnění kůže. Podle řady studií působí i proti vysoce odolným bakteriím a plísním. Nikdy se neužívá vnitřně!

  Na co pomáhá - je ideální k léčbě drobných ran a oděrek včetně kousnutí nebo bodnutí hmyzem. Podporuje hojení menších ran a zdolá i plíseň na chodidlech. Zmírňuje akné a minimalizuje jizvení ran.

   

   

  Jak používat bylinky?

   

  Bylinky si dnes můžeme koupit prakticky v každé lékárně, a to nejen ve formě čajových směsí, ale i mastí, krémů, nebo dokonce potravinových doplňků. Nezřídka se používají i tinktury z rostlin, masážní oleje, ale také bylinná vína nebo bylinné octy. Nejčastěji však používáme nálevy a odvary, případně masti, protože ty se dají lehce připravit z koupených nebo vlastnoručně nasbíraných léčivek.

  Jak na to?

  Nálev: Připravíme jej tak, že bylinu lehce navlhčíme a pak přelijeme vroucí vodou. Přikryjeme, necháme asi 15 minut ustát a potom scedíme. Takto připravujeme nejčastěji květy a byliny s obsahem silic

  Odvar: Byliny přelijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Vaříme podle druhu 3 - 10 minut, necháme 15 minut ustát a scedíme. Tímto způsobem se připravují hlavně tvrdé části rostlin, kůra a kořeny, ale v některých případech také nať, a někdy dokonce i květy.

  Masti: Bylinné masti se nejčastěji připravují tak, že velmi jemně mleté bylinky vmícháme do masťového základu.

   

   Pažitka

   

  mnoho zdraví prospěšných látek, vitaminy C, B a karoten. Ze stopových prvků vápník, draslík, fosfor a železo. Obsahuje éterické oleje.

  Využití: Většinou ji vyžíváme v kuchyni, do polévek, salátů, pomazánek, jako posypku na chleba. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení.
   Poupaty a květy můžeme zdobit saláty a různé jiné pokrmy.

  Pěstuje se také jako okrasná bylina pro přilákání včel a odpuzení mšic a houbových chorob na jiných rostlinách. Z listů se dělá postřik na jabloně se stejným účinkem.
  V kytici je krásná v kombinaci s jinými bylinami, například se žlutozelenými květy kontryhele. Usušenou lze použít i do suchých vazeb.


  Pěstování: Na jaře ji vyséváme přímo do půdy nebo dělíme starší trsy (i na podzim).
  Po 3-5 letech ji vyryjte a rozdělte. Na zimu ji můžeme přesadit do květináče, abychom ji doma za oknem měli stále po ruce. Pažitku můžeme snadno omladit, když celý trs zastříhneme. Znovu obrazí pěkně zelenou natí.

  Užívané části: Zelené dlouhé listy většinou čerstvé, ale i sušené. Pro oživení sušené pažitky, ji navlhčete v citronové šťávě nebo v salátové zálivce.

  Uchovávání: Listy zmrazujeme nebo sušíme. Sušením však ztrácejí hodně ze své chuti a vůně.

  Bylinkové máslo s pažitkou a petrželí

  2 lžíce petrželové nati
  1 lžíce pažitky
  225 g másla
  šťáva z citonu
  sůl
  pepř

  Bylinky vmícháme do změklého másla, přidáme cironovou šťávu a pepř. Ochucené máslo necháme v misce ztuhnout.

  Sýrová pomazánka s tvarohem

  200 g taveného sýra

   100 g másla

  100 g tvarohu
  1 dcl mléka
  pažitka
  sůl

  Tvaroh a tavený sýr přidáme do změklého másla. Za stálého míchání přiléváme mléko a mícháme, až je pomazánka jemná a lehká. Nakonec přisypeme pažitku a osolíme.

   

   Kopr vonný

  Jednoletá bylina vysoká 45-75 cm s jemnými modrozelenými listy. Kvete v létě drobnými žlutými květy v okoličnatých květenstvých. Semínka jsou bohatá na silice, vápník, fosfor a jiné minerální látky. obsahuje vitamin C a A.

  Využití: Listy se používají především v kuchyni do polévek, do bramborových salátů, do jídel z ryb, do omáčky, pečiva, pomazánek, měkých sýrů apod., do grilovaných jídel. Vaří se s novými bramborami. 
  U kojících matek podporuje tvorbu mléka.
  Do nakládané zeleniny se nejlépe hodí kvetoucí vrcholky rostliny, ale můžeme použít semena i listy.
  Semena se přidávají do koupele k posílení nehtů. Žvýkají se pro sladší dech. Používají se při neslané dietě pro velký obsah minerálních solí. Při špatném trávení, nadýmání, škytavce, žaludečních křečích, nespavosti a kolice se používá extrakt ze semen.

  Pěstování: Vysévá se na jaře nebo začátkem léta do řádků nebo na malé plochy spolu s jinými rostlinami. Podporuje lepší klíčení jiných semen. Často se množí samovýsevem.
  Lze ho pěstovat i v květináči za oknem či na balkoně.

  V jeho blízkosti nepěstujte fenykl, protože se vzájemně opylují a kazí se tak jejich kvalita a aroma.

  Užívané části: Mladé listy, květy a celá nebo drcená zralá semena.

  Uchovávání: Listy se uchovávají mražením, nasolováním nebo sušením. Suché ztrácejí hodně ze své chuti a vůně. Pro semena se sklízí až vrcholky zhnědnou. Svazky kopru se zavěsí nad kus látky, kam semena vypadají.

  Extrakt ze semen kopru

  15 rozdrcených semen
  1/4 l  vody

  Rozdrcená semena zalijeme vroucí vodou. Dospělým se podává 15 ml, dětem 5 ml. Podle potřeby opakujeme.

  Koprová omáčka

  60 g másla
  70 g hladké mouky
  4 dl vývaru z masa
  250 g kyselé smetany
  40 g cukru
  sůl
  60 g kopru
  máslo na podušení kopru

  Z másla a mouky připravíme hladkou jíšku a zalijeme ji vlažným vývarem. Dobře rozmícháme a přidáme kousek kopru. Vaříme 30 až 45 minut. Omáčku přecedíme, přidáme na másle podušený kopr a kyselou smetanu. Osolíme a dochutíme octem a cukrem.

  Těstoviny s tuňákem a koprem

  2 lučiny
  1 konzervu tuňáka
  300 g těstovin
  2 lžičky kopru
  sterilovaná okurka
  mléko na zředění

  Lučinu smícháme s mlékem a za stálého míchání povaříme na mírném ohni, dokud se sýr nerozpustí. Přidáme tuňáka, kopr a drobně nakrájenou okurku. Omáčkou přelijeme  uvařené těstoviny.

  Koprový ocet

  1/2 l jablečného nebo vinného octa (můžeme použít i běžný domácí)
  Několik kvetoucích lodyh kopru.

  Kopr nasekáme a vložíme do čisté lahve. Zalijeme teplým (ne horkým) octem. Na dva týdny postavíme na parapet. Každý den láhev protřepeme. Po dvou týdnech přecedíme a ochutnáme a pokud chceme výraznější chuť, tak celý proces znovu zopakujeme.

  Používá především k okyselení salátů, ale i při přípravě jiných pokrmů - omáček, majonéz, dresinků apod.

   

   

  Tymián obecný a mateřídouška obecná

   

  Tymián a mateřídouška jsou příbuzné bylinky pocházející ze Středomoří. Jde o vytrvalý stálezelený polokeřík. Mateřídouška vytváří poléhavé keříky, zatímco tymián spíše vzpřímené. Listy jsou většinou malé podlouhlé, ale i oválné. Od května do října kvete vonnými růžovými, bílými a fialovými květy. Ve volné přírodě najdeme mateřídoušku na prosluněných kamenitých stráních. Tam je jejich vůně nejintenzivnější.

  Pěstuje se v mnoha pestrobarevných podobách.
  Mají podobné vlastnosti a účinné látky. Obsahuje mimo jiné silice s thymolem, který je silně desinfekční, třísloviny a flavonoidy.

  Využití: Nejsilnější léčivé účinky má planě rostoucí mateřídouška. Použít jde však jakýkoli druh. Kvetoucí nať pomáhá při tišení kašle, uvolňuje hleny, zlepšuje zažívání, uklidňuje nervy před spánkem.
  Díky svým desinfekčním vlastnostem se přidává do ústních vod, past. Zevně jej v podobě obkladu přikládáme na rány a přidáváme do léčivých koupelí. Jako olej při masáži pomáhá při bolestech hlavy. Může zlepšit krevní oběh, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá před infekcemi.

  Listy se v kuchyni velice dobře hodí k masu, k marinování ryb, do nádivek, omáček a polévek, do grilovacích směsí a k ochucení octů a olejů.

  Pěstování: Na jaře můžeme pěstovat přímo ze semen (klíčí na světle). Na jaře je můžeme množit hřížením (okrajové větvičky „pohřížíme“ do zeminy) nebo kopčením (přihrnutím hlíny ke keříku), protože takto snadno zakoření a získáme tak novou rostlinku. Po odkvětu keřík sestřihněte, uchová si tak kompaktní tvar. Můžete jej pěstovat i jako okrasný lem záhonů, který navíc bude velkým lákadlem pro včely. Na venkovních stanovištích je lepší jej na zimu zakrýt chvojím, aby nevymrzl. Dá se pěstovat i jako hrnková bylinka.

  Užívané části: Čerstvé nebo sušené listy a kvetoucí nať.

  Uchovávání: Při sběru musíme být opatrní, abychom nevytrhli rostlinu i s kořeny. Sušíme ji ve stínu.

  Čaj z tymiánu (mateřídoušky)

  1 lžičky tymiánu (mateřídoušky)
  2 dl vody

  Pijeme při kašli (i dávivém). Z tymiánu je účinnější.

  Kuřecí steak s tymiánem

  Kuřecí maso (může být i ryba)
  tymián
  bobkový list
  olej
  sůl

  Maso naklepeme, osolíme, posypeme tymiánem, zakapeme olejem, přidáme bobkový list (rybu pokapeme citronem) a necháme v lednici několik hodin marinovat. Opečeme na pánvi nebo grilu.

   

   

  Třezalka tečkovaná

  Je trvalka rostoucí běžně ve volné přírodě na slunečných loukách, kolem polí a cest. Kvete v červnu až srpnu jasně žlutými květy, které jsou posety jemnými červenými tečkami, což jsou olejové žlázky. Dorůstá výšky 30-Využití: Třezalka má zklidňující (sedativní) účinky. Může se využívat při podpůrné léčbě nervového neklidu, poruchách spánku a lehkých depresích.

  Pomáhá při léčení zánětů dýchacích cest. Stimuluje vylučování žaludečních šťáv a žluče.
  Třezalkový olej má hojivé účinky, které se využívají při léčení popraskané kůže, zánětů kůže, popálenin. Při nespavosti a nervozitě se přidává i do koupele.
  Mladé listy se přidávají do salátů.

  Bývá součástí čajových směsí.
  Pozor! Během užívání třezalky se nevystavujte slunci, rostlina vyvolává přecitlivělost na světlo.
   
  Pěstování: Množí se na jaře ze semen nebo dělením starších rostlin. Má ráda slunečné polohy či mírný polostín.

  Užívané části: Užívá se čerstvá i sušená kvetoucí část natě. Mladé listy kdykoli.

  Uchovávání: Zavěšené svazky třezalky sušíme ve stínu při teplotě 35°C.

  Třezalkový čaj

  1 – 2 čajové lžičky sušených květů
  2 dcl vody

  Jako zklidňující čaj užíváme po dobu 4-6 týdnů. Nevystavujte se slunci.

  Třezalkový olej

  1/2 sklenice květů
  slunečnicový, olivový nebo sójový olej

  Sklenici do poloviny naplněnou květy dolijeme olejem. Uzavřeme a po dobu 2-4 týdnů necháme na stinném teplém místě louhovat. Občas sklenici protřepeme. Olej postupně získá červené zbarvení, je čirý. V takovém stavu jej přes plátno, nebo filtrační papír slijem do čisté sklenice a uložíme na chladné temné místo.
  Dobře vám poslouží při léčení jizev, popálenin, revmatických potížích, suché popraskané pleti. Hodí se do uklidňující koupele. Při migréně jím potíráme spánky.
  Můžeme jej použít k masážím zad, unavených končetin, pro zklidnění ekzémů.

  Třezalkový med

  4 hrsti čerstvých květů
  1 l vody
  1 kg cukru
  1 citron
  1 pomeranč

  Květy opláchneme, procukrujeme, pokapeme citrónovou šťávou a necháme 12 hodin stát. Po 12 hodinách přidáme 1/2 l vody a necháme 24 hodin vyluhovat.
  Květy s vodou svaříme a po vychladnutí scedíme. Do vychladlé tekutiny přidáme cukr a plátky pomeranče. Necháme vychladnout a znovu pomalu zahřejeme až k bodu varu a opět necháme zchladnout. Tento proces opakujeme tak dlouho, dokud tekutina nezačne medovatět.

  CarollinumBotanicusZlaté ručičkyVertigoSaminaAteliér ImpalaSTYLEnew.czRestaurace Historie Atletika t‡bor Diplomatick‡ akademie fitoneacademy jeunesse uchuranu atp martin vojacek fajnviktoria skola treneru