Helena Fuchsová, rozená Helena Dziurová (3. června 1965 v Táboře) je bývalá česká sportovkyně-atletka, běžkyně, která se nejvíce proslavila na tratích v běhu na 400 a 800 metrů. Závodila za PSK Olymp Praha.
23. Února 2018
FARO PORTUGALSKO v dubnu absolvuji sportovní ...
23. Února 2018
ALABAMA V březnu mě čeká cesta do USA do Alabamy, je to součást práce a ...
13. Září 2017
tréninky dětí v pondělí tréninky dětí atletika v úterý ...
7. Června 2017
CAROLLINUM byla jsem pozvána na párty od firmy Carollinum, od Tamary Kotvalové ...
20. Prosince 2016
HESU KEMP SUŠICE HESU KEMP V SUŠICI ŘÍJEN 2016 ...
14. Října 2016
POHÁDKA PRO EMU FILM POHÁDKA PRO EMU A ZDE JE KLIP OD MICHALA HRŮZY Michal ...
19. Června 2015
Jiří NovotnýAtletické tréninky s Helenou Fuchsovou
2. Dubna 2015
Trénink Tadeáš Hejda Trénink s tadeášem Hejdou https://youtu.be/bQKyhA5-N78
17. Července 2012
Rozhovor do WHO IS WHO Zde si m ůžete přečíst rozhovor se mnou ve WHO IS WHO ...
Cesta: HF » Týdeník » 3/2012 » «zpět
MOXA A MOXOVÁNÍ
Moxovat jsem se učila u pana doktora Wanga ( nyní mého kamaráda) na kurzu čínských technik a masáží. Ráda používám moxování nejen pro sebe a manžela , ale pomáhám s ní i jiným lidem, kteří mají zdravotní problémy.
Moxování je léčebná metoda tradiční čínské medicíny, která spočívá v nahřívání či požehování akupunkturních bodů zapáleným sušeným pelyňkem japonského druhu Artemisia princeps či běžným Artemisia vulgaris. Podle zastánců této terapie funguje moxování na podobném principu jako akupunktura. Moxováním se dociluje prohřátí, zklidnění a uvolnění vybraných míst těla - postižených ploch nebo akupunkturních bodů. Při této metodě je ale si dávat pozor, protože neopatrností může dojít k popáleninám.
Moxování a čínská akupunktura představují nesmírně hodnotný a staletímiprověřený souhrn praktických zkušeností nasbíraných postupně mnoha generacemi Číňanů při léčení řady zdravotních obtíží.
Při moxování se využívá znalostí tradiční čínské akupunktury, kdy teplo pelyňku prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh a vylučuje z těla chlad a bolest. K prohřívání se používá přírodního způsobu léčby - tepla sálajícího při doutnání nejjemnějších částí mladých květů čínského pelyňku, někdy i v kombinaci s dalšími bylinkami.
Má silný tonizující účinek na tělo a posiluje je v boji proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení. Pozoruhodně účinné je moxování zejména u preventivního posilování organismu a utužování zdraví.
JAK MOXOVÁNÍ FUNGUJE?
Moxování je součástí tradiční čínské medicíny, která k nemocem přistupuje na základě celostního přístupu, kdy se sálavým hluboko prohřívajícím teplem uvolňují akupunkturní dráhy a aktivizují akupunkturní body, čímž se znovu nastoluje rovnováha toku vitální energie a v důsledku toho i schopnost těla napravovat sebe sama a čelit škodlivinám.
O PELYŇKU
Lístky pelyňku (Artemisia argyi) se používají již po tisíciletí. Čínská medicína jim přisuzuje teplou (jangovou) povahu, hořkou a pálivou chuť, účinky na doplnění krve a energie čchi. Používá se jich u nemocí z chladu a vlhkosti. Nejčastěji se používá „vata" z kvítků pelyňku formovaná do doutníků, které umožňují snadnou aplikaci. Moderní výzkumy prokázaly, že v indikovaných případech požehování urychluje cirkulaci krve v pánevní oblasti, děloze a že podporuje a upravuje menstruaci.
Vůně hořícího pelyňku u většiny lidí navozuje pocit uvolnění. Po celém světě má pelyněk pověst byliny, která chrání před zlem. V lidové tradici se pelyňkem plnily polštářky na spaní, aby spánek nebyl rušen zlými sny.
Z HISTORIE
Starověký klasik Pien-Čchue (5. st. př. n. 1.), který se poprvé v historii ve svých dílech zabýval výhodami moxování oproti akupunktuře, zdůrazňoval, že význam moxování spočívá v tom, že se tělu dodává nová energie, která může být použita za podmínek nedostatku i nadbytku, a to jako protiklad k akupunktuře, kterou je možno použít pouze, pokud má tělo dostatek vlastní vitální energie, a kterou nedoporučoval u oslabených osob, neboť by mohla ještě více prohloubit jejich slabost. Zdůrazňoval proto mj. význam používání moxy u oslabených a starých osob. V Úvodu do medicíny (dílo z roku 1575) se říká: „Když nemoc přestane odpovídat na bylinky a akupunkturu, doporučuje se moxování".
Podle dvanácté kapitoly starobylé Vnitřní knihy Žlutého císaře (Nej-ťing Su-weri) se moxování zrodilo na severu Číny, kde obyvatelé byli živi zejména zemědělstvím orientovaným na chov domácích zvířat. Protože se jedná o chladné, hornaté a větrné severní oblasti, bylo třeba využívat k ohřevu často oheň. Chlad, živobytí v kočovných táborech a každodenní příjem chladného tučného mléka vedly k zdravotním obtížím, které ustupují při prohřátí organismu. Zejména se jednalo o břišní bolesti a roztažení břicha z chladu.
Díky shromažďování zkušeností generacemi čínských lékařů byly postupně položeny základy terapii moxování a baňkování, a tak od dávných dob jsou tyto metody spolu s akupunkturou základními součástmi tradiční čínské medicíny.
Během období Válčících států (403 - 221 př. n. I.) začali staří lékaři zobecňovat a shrnovat své zkušenosti do děl o fytoterapii, akupunktuře i moxování. Mezi nimi proslul lékař Čang Čung-ťing (150 - 219 n. l.), který se ve svém díle Pojednání o zranění chladem (čínsky Šang-chan ca-ping lun) kromě jiného zabývá metodami akupunktury i moxování a zdůrazňuje kombinování akupunktury a moxování s tradičními čínskými bylinkami.
Dalším významným autorem byl lékař Chuang-fu Mi, který v letech 250-260 n. 1. zpracoval knihu Abeceda akupunktury a moxibusce (256-282), pro kterou čerpal z mnoha starobylých děl, jejichž texty odborně revidoval, doplňoval a opravoval. Abeceda akupunktury je členěna do 12 svazků, má 128 kapitol a pokrývá 349 akupunkturních bodů. Jedná se o nejstarší dílo, které se výhradně a systematicky věnuje akupunktuře a moxování a patří mezi díla s největším historickým dopadem na naše poznání v těchto oblastech.
V šestém století pronikaly akupunktura a moxování do Koreje, v sedmém do Japonska a od šestnáctého století je velmi postupně objevovala Evropa.
NA KTERÉ OBTÍŽE SE DÁ MOXA POUŽÍT?
- nadměrná citlivost na chlad v kterémkoli věku
- preventivně při sklonu k častému nachlazení, poruchách imunity, zahlenění
- doplnění tepla namáhanému organismu (sportovci, osoby pracující v chladu)
- chladné končetiny
- chronické vyčerpání, slabost, únavový syndrom
- lokální prohřátí míst, na kterých je pociťován chlad (kloubů, šlach i svalů)
- lokální necitlivá místa
- nadměrné pocení v průběhu dne
- k obecné podpoře zdraví a k dodání energie
- revmatické bolesti zhoršující se v chladu
artritidy, záněty šlach (tendinitidy), natažené svaly, poranění ze sportu
- Bechtěrevova choroba - postupné tuhnutí páteře
- bolesti zad (hexenšus), bolesti v oblasti beder, sedacího nervu, ztuhnutí ramenou a krku, vyhřezlé ploténky
- anuréza zhoršovaná chladem (nemožnost močení)
- enuréza zhoršovaná chladem (bezděčné pomočování)
- zadržování vody v organismu, otoky zhoršované chladem
- časté močení starých lidí z důvodu prázdnoty jangu ledvin
- děložní krvácení z nedostatku energie
- neplodnost, impotence (pokud jsou zapříčiněny chladem)
- bolestivá menstruace, menstruační křeče
- astma chladného typu
- bolesti břicha a žaludku (ustupující teplem)
- průjmy zhoršované chladem nebo chladnými potravinami
- trávicí obtíže zhoršované chladem nebo chladnými potravinami
- deprese
- osteoporóza
- malárie
- záněty a chladové vředy (karbunkly a skrofulóza chladného typu)
- zmírnění akutního svěděni u některých typů ekzému, účinek však vydrží jen několik hodin
- syndromy tradiční čínské medicíny: syndromy jin, chladu či prázdnoty.
- u osob, které nekonzumují jangové potraviny (zejména maso) a naopak preferují jinovou zeleninu či mléčné výrobky, lze organismu moxováním snadno doplnit tolik žádané teplo.
- moderními výzkumy se zjistilo, že moxování zvyšuje počet erytrocytů, leukocytů, endorfinů a má antihistaminové působení, takže tlumí záněty
- Současné čínské studie rovněž prokazují úspěšnost u některých obtíží dýchacího ústrojí, ulcerózních kolitid a i v případech, kdy je nutno otočit plod do fyziologické pozice (hlavičkou napřed).
ÚLOHA MOXOVANÍ Z HLEDISKA TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY:
Moxování je oblíbené i mezi praktiky shiatsu, neboť tradice používání mox je v Japonsku stejně dlouhá jako v Číně. Moxování se pak používá vždy, kdy je tělu prospěšné teplo.
1) zahřívá akupunkturní dráhy, vylučuje chlad a odfiltrovává vlhkost
Nesprávný tok energie a krve bývá obvykle způsoben chladem, nebo horkostí. Chlad způsobuje zpomalení až stagnaci toku čchi, horkost
- lokálně klouby, šlachy a místa, kde je pociťován chlad
- akupunkturní bod „Tří mil" cu-san-li (ST 36)
• posílení obranyschopnosti organismu, prohřátí organismu, omlazující účinky
• prevence nachlazení a chřipek
• posílení sleziny a žaludku, pomáhá trávení
- oblast břicha
• prohřívání meridiánu ženmai (střední linie břicha) u menstruačních křečí
- akupunkturní bod „Dosažení jin" (Studnice prstu) č'-jin (BL 67)
• pro otočení plodu do fyziologické pozice
- akupunkturní bod „Sto přiblížení" pai-huej (GV 20)
• vyrovnání nadbytku v dolní části těla a nedostatku v horní části
• dlouhotrvající průjmy, prolapsy konečníku, dělohy
- akupunkturní bod „Brána ducha" šen-čchuej (CV 8)
• znovunaplnění energií - zejména vhodné moxovat od středního věku dále
• dlouhotrvající průjmy, akutní průjmy, zvracení, úplavice
• velice účinná metoda, která má potenciál okamžitě ovlivňovat vstřebávání vody v tlustém střevě
• odlišný způsob moxování: ležící osobě se naplní pupík suchou solí až po úroveň okolní pokožky, která se následně opatrně prohřívá moxou; sůl zde ochraňuje pokožku a bezpečně vede teplo
- akupunkturní bod „Středová prohlubeň" čung-wan (CV 12)
• posiluje a zvyšuje energii žaludku a sleziny
- kombinace pro dožití se alespoň 100 let dle poznámek lékaře Pien-čchue
• kuan-jiian (CV 4), čchi-chaj (CV 6), ming-men (GV 4), čung-wan (CV 12)
- akupunkturní bod „Překypující zřídlo" jung-čchuan (KI1)
• podle starověkých textů pravidelné moxování posiluje organismus a prospívá dlouhověkosti nicméně někteří autoři v současnosti varují před příliš častým požehováním tohoto bodu z důvodu vyčerpávání rezerv jin
• doplňuje ledviny a povzbuzuje jang
- kombinace udržování zdraví
• šen-čchiie (CV 8), čung-wan (CV 12), jung-čchuan (KI 1), cu-san-li (ST 36)
KONTRAINDIKACE
Moxování se nesmí provádět:
• u příliš hladových, nebo naopak naježených osob a po požití alkoholu
• u horečnatých onemocnění
• u stavů s návaly horkosti, pocitech horka a tepla - tedy u prázdnot jin
• u těhotných v oblasti břicha, beder a kříže
• v blízkosti očí, velkých tepen a pohlavních orgánů
• u prázdnoty jin se stoupajícím jangem
• při suchém dráždivém kašli případně s vykašláváním nitek krve nebo dokonce zvracení krve
• u citlivých osob v období úplňku se moxování provádí jen mírně nebo vůbec s ohledem na snášenlivost a možný vzestup